Bize Ulaşın / 0 551 405 71 78

Bize Yazın / info@intexpara.com

Blockchain nedir?

Anasayfa / Blog / Blockchain nedir?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Hayatımıza girmeye başlayan Blockchain adı son dönemde daha sık duyulmaya başlandı ve Blockchain’in ne olduğunu açıklamak istiyoruz. Blockchain’i kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan Blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor. Böylece işlemler otoriteden bağımsız, direkt olarak alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Buna örnek olarak bir zamanlar Napster üzerinden kişiler arası müzik paylaşımının yapılması gibi. Aracıları ortadan kaldırdığı için mevcut sistemlere muhalif olduğu doğru. Ancak günümüzde bankaların da dahil olduğu farklı oyuncular e-ticaret, dosya paylaşımı ve haberleşme gibi işlemler için Blockchain’i keşfetmeye ve kullanmaya başlıyor. 

Günümüzde finansal teknoloji girişimleri tarafından gelirleri tehdit altında olan geleneksel bankacılık sistemi ise Blockchain’den faydalanma yoluna girmiş durumda. 2022 itibarıyla bankaların Blockchain’i kullanması durumunda masraflarını 15-20 milyar dolar azaltabileceği öngörülüyor.  Bir çok uluslararası banka Blockchain'i keşif konusunda rakiplerine göre pozisyon almakta diyebiliriz.

Özetle Blockchain’in önümüzdeki dönemde takip edilmesi gereken başlıca teknolojilerden biri olduğu çok açık. Finansal kuruluşların güvenlik ve sistemsel tasarruflar açısından Blockchain teknolojisini kullananacağı da. Intexcoin olarak da bu teknolojiyi kullanmak ayrı bir fark yaratacak. Devletlerin ise Blockchain’i çeşitli vatandaşlık hizmetlerinde kullanması mümkün gözüküyor. 

Intexcoin Bağımsız İş Ortağına Aittir. Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.


Yükleniyor...